Pressiteade: Kust leida vastuseid keeleküsimustele (19.5.2017) PDF Prindi E-posti aadress
reede, 19 mai 2017 11:53

Kas oskate otsida veebist keeleinfot, kasutada veebisõnastikke ning keele automaattöötlusega seotud rakendusi? Nüüd on teil võimalus nelja värske video abil end keeleasjadega paremini kurssi viia.

Eesti Keele Instituudi ja Eesti Rahvusringhäälingu koostöös on valminud uued õppevideod: „Mida teha, kui tekib keeleküsimus“, „Eesti keele veebisõnastikud“,„Eesti keele õppesõnastikud“ ja „Masin kõneleb eesti keeles“.

Kust saada keeleabi? Vastus on – Eesti Keele Instituudi keelenõuanne aitab. Keelenõuandest saab abi nii telefoni kui ka meili teel. Paljudele küsimustele leiab vastuse keelenõuande lehelt, kus on olemas õigekeelsussõnaraamat ja eesti keele käsiraamat, valik korduvaid keelenõuküsimusi ja lühinõuandeid.

Veebisõnastike videos tutvustatakse e-keelenõu portaali, kus saab teha ühispäringu kõigist saadaolevatest allikatest. Praegu on portaalis kasutada 11 allikat, mille hulgas on „Õigekeelsussõnaraamat ÕS 2013“, „Eesti keele seletav sõnaraamat“, „Võõrsõnade leksikon“, „Ametniku soovitussõnastik“, kohanimeandmebaas, keelenõuannete varamu jt.

Õppesõnastike videos tutvustatakse instituudis koostatud „Vene õpilase ÕSi“, „Eesti keele põhisõnavara sõnastikku“ ja kakskeelseid sõnaraamatuid ning õpetatakse kasutama „Eesti keele põhisõnavara sõnastiku“ elektroonilist versiooni. See sõnastik on Eesti Keele Instituudis valminud uusim õppesõnastik, mis on mõeldud nii algajale kui ka edasijõudnud keeleõppijale. Sõnastik sisaldab umbes 5000 eesti keele olulisemat sõna.

Video „Masin kõneleb eesti keeles“ tutvustab kõnesünteesi rakendusi. Kõnesüntees on süsteem, mis muudab kirjaliku teksti võimalikult loomuliku kõlaga kõneks. Kõnesüntees paneb arvutid, nutiseadmed ja kodumasinad meiega rääkima ning on abimeheks inimestele, kel nägemine pole korras või kellele lugemine valmistab raskusi. Sünteeshääl suudab näiteks ette lugeda nii subtiitreid, raamatuid kui ka sõnastike näitelauseid.

Õppevideod on mõeldud noortele, aga ka täiskasvanutele, kes soovivad end keeleasjadega kursis hoida.

Videod leiab Eesti Keele Instituudi kodulehelt, Facebookist,  Youtubeʼist ja õppevara portaalidest e-Koolikott ning miks.ee

Lisainfo: Jelena Kallas, 6177 513